Předmět seznamuje studenty s aktuálními poznatky pedagogické, sociální a školní psychologie, které jsou bezprostředně využitelné v jejich budoucí praxi. Zároveň bude v seminářích věnován prostor nácviku efektivní komunikace. Studenti budou vycházet ze svých praktických zkušeností získaných v rámci asistentské praxe (v předchozím Bc. studiu nebo si ji mohou zapsat jako volitelný předmět), které se budou týkat pozorování interakcí učitele a žáků, procesů kognitivní aktivace, emočních a motivačních stránek učení studentů.
Klíčová témata kurzu: Vývojové období adolescence, Myšlení žáků, Učení žáků, Jak učitel může pomoci žákovi v učení, Motivace žáků, Učitelovo vnímání žáků, Komunikace učitele
Podmínky pro úspěšné splnění předmětu:
- Aktivní účast na seminářích (max. 2 absence)
- Samostudium literatury* a výukových podkladů
- Příprava a odevzdání pedagogického portfolia (více informací viz níže)
- Splnění praktického úkolu (dle zadání na hodině)
- Kombinovaná zkouška (písemná, 2. opravný pokus je ústní)
* Zejména: „Americká psychologická asociace, Koalice pro psychologii ve školství (2015). 20 nejdůležitějších psychologických principů pro vzdělávání od mateřské po střední školu [česká verze]. Dostupné z http://www.apa.org/ed/schools/teaching-learning/top-twenty-principles.aspx“ a „Gordon, T., & Žemlová, J. (2015). Škola bez poražených: praktická příručka efektivní komunikace mezi učitelem a žákem. Malvern“ a orientačně „Mareš, J. (2013). Pedagogická psychologie. Praha: Portál.“
Podklady a prezentace z přednášek naleznete ve sdílené složce OneDrive.
(vyžaduje-li soubor heslo, zadejte „0ps“)
Praktický úkol: VR simulace školní třídy
Praktický úkol sestává z účasti a reflexe zážitku ze simulace virtuální třídy (reflexe dotazníkové i osobní, na hodině).
- Děkujeme za váš zápis do tabulky s termíny VR simulací (tabulka je nyní uzamčena). Každý student zde má jeden volný časový slot – využijte prosím vždy jen jeden volný termín. Změny je následně možné provést pouze ve výjimečných případech, a to formou výměny termínu s jiným studentem, po dohodě. Pro jakékoliv změny prosím kontaktujte přímo mě (dkucera@pf.jcu.cz).
- Obecné informace o simulaci naleznete na stránkách https://www.vrteam.cz/aplikovana-ucitelska-priprava/
Součástí účasti bude vyplnění krátkého anonymního dotazníku před a po simulaci (např. na mobilním telefonu), přímo na místě. - Reflexe simulací bude realizována průběžně, celková evaluace proběhne na semináři v zápočtovém týdnu.
- Účast na simulaci je dobrovolná. Pokud by student nebyl schopný/ochotný simulaci absolvovat, není to jakkoliv omezující z hlediska plnění předmětu – bude mu zadáno náhradní plnění ve formě vypracování podrobné analýzy na zadané téma. Zadání tohoto úkolu bude oznámeno v průběhu listopadu.
Pokyny k odevzdání portfolia:
Portfolio je systematicky uspořádaný soubor materiálů, produktů, vlastních činností, reflexí poznatků a zkušeností, studovaných textů i záznamů aktivit realizovaných v rámci pedagogické činnosti i ve volném čase. Soubor materiálů může být zaměřen tematicky na vlastní praxi, na poznatky a dovednosti získané či rozvíjené v rámci studia. Materiály mají za úkol charakterizovat a ilustrovat profesní růst, zájmové aktivity, případně může být obsah zvolen i podle dalších hledisek, ale vždy s ohledem na studovaný program a autorovu praxi (inspirace např. v materiálu MU a materiálu NÚOV).
Pedagogické portfolio prosím vypracujte a odevzdejte nejpozději do pondělí 9. prosince 2024. Materiál by měl být odevzdán v digitální podobě (scan, foto, el. dokument), v jednom souboru (PDF/zip) pomocí tohoto odkazu. Soubory prosím neodesílejte e-mailem, využijte pouze uvedeného odkazu.
Odevzdání portfolia v zadaném termínu je podmínkou přístupu ke zkoušce a hodnocení portfolií bude také součástí výsledné známky z této zkoušky.
UPOZORNĚNÍ: Systém odevzdávání souborů výjimečně nefunguje zcela správně. Pro odevzdání je nyní třeba být v prohlížeči přihlášený k účtu JU (svému OneDrive) – poté prosím využijte odkaz pro odevzdání.
Pokud by nebylo možné úkol i tak nahrát, zašlete ho prosím mailem.
Povinnou součástí portfolia jsou tyto oblasti:
- Osobní vzdělávací platforma
- Tento text obsahuje formulaci osobních východisek, filozofie pedagogické činnosti, názorů, postojů a cílů vůči profesi (například pomocí schématu SMART)
(rozsah min. 2 normostrany)
2. Osobnostní a profesní sebereflexe
Úkol sestává z přípravy textu, ve kterém prokazujete schopnost profesní a osobní sebereflexe a interpretace psychologických konstruktů.
- Praktická část úkolu:
Proveďte vlastní sociálně-psychologické posouzení prostřednictvím rozhraní PoznejSe.cz. Nejprve vyplňte dotazník za sebe, poté si zajistěte min. 3 své další posuzovatele (těm zašlete vygenerovaný kód, který naleznete ve svých výsledcích). Tato část je anonymní, resp. výsledkové listy se neodevzdávají a jsou pouze ve Vašem vlastnictví. - Analytická část – shrnutí v textu:
V textu poskytnete nejprve shrnutí výsledků, které jste v praktické části získal(a). Poté se vyjádřete k vlastnímu profilu z hlediska budoucího povolání učitele.
Jedná se o strukturovanou, věcnou psychologicky–profesní sebereflexi (Vaši vlastní analýzu), která zahrnuje oblasti jako např. Vaše vnímaná osobnostní a profesní zdatnost, integrita, silné a slabé stránky osobnosti, subjektivně vnímaná rizika vzhledem k profesi, jak je možné vnímané nedostatky kompenzovat apod.
(rozsah min. 2 normostrany)
Náhradní praktický úkol: Sociálně-psychologická analýza situace
Zadání práce:
Vyberte si konkrétní situaci, která zahrnuje mezilidskou interakci (komunikaci, spolupráci, pomoc nebo spor s jinou osobou / více osobami), kterou jste zažili v roli účastníka nebo pozorovatele a která pro Vás byla význačná. Může se jednat o situaci, se kterou jste se setkal(a) v osobním životě, ve veřejném prostoru, na pracovišti apod.
Podle následujících pokynů situaci popište, proveďte sebereflexi vzhledem k situaci, interpretujte situaci, formulujte otázku, kterou budete řešit, a na základě odborné literatury zpracujte východiska pro řešení situace. Následně navrhněte adekvátní řešení, jak mohla být (nebo byla) situace uspokojivě řešena, a proveďte výstupní reflexi svého zpracování analýzy situace. Při odkazování na použité zdroje (literaturu) a tvorbě seznamu použitých zdrojů dodržujte citační normy APA. Délka práce je min. 3 a maximálně 6 normostran (bez seznamu literatury).
Cíl práce:
Práce má za cíl podpořit schopnost studenta propojit význačný zážitek (tj. reálnou, autentickou zkušenost) s poučeným pohledem (tj. odborným, profesním). Student by měl v práci prokázat schopnost pozorování, kvalitní reflexe, analýzy, schopnost práce s odbornou literaturou a koncepty a všechny tyto aspekty spojit do smysluplného, koherentního textu.
Struktura práce:
I. část: Popis stavu výchozí situace
- Popište účastníky situace (počet, věk, jejich specifika).
- Popište, v jakém prostředí se situace odehrála.
- Popište vznik, průběh, stávající stav, případně řešení situace samotnými účastníky.
- Popište verbální i neverbální komunikaci jednotlivých účastníků situace.
- Při popisu situace se zaměřte na popis pozorovaného chování (bez interpretace).
II. část: Vstupní sebereflexe vzhledem k situaci
Vytvořte si obraz této situace v hlavě a na chvíli jej podržte. Sledujte jako pozorovatel, co se ve Vás děje. Poté zodpovězte následující otázky:
- Jak jste situaci prožíval/a? Jaké byly Vaše emoce, pocity, tělesné vnímání?
- Co Vám situace připomněla z Vašeho osobního života?
- Čeho osobního se prožitá situace ve Vás dotkla?
- Čeho jste se při prožívání situace obával/a?
- Co se Vám v dané situaci zdálo jasné a co nejasné?
III. část: Interpretace situace
Interpretujte řešenou situaci. Zaměřte se na bližší dešifrování výchovné situace. Zodpovězte následující otázky:
- O co se v situaci vlastně jednalo?
- V jakém kontextu situace vznikla?
- Čím bylo chování účastníků (moje chování, jestliže jsem se situace aktivně účastnil/a) v této situaci ovlivněno?
- Dále se pokuste odhalit příčiny vzniku reflektované situace a volby způsobu jejího řešení. Zodpovězte následující otázky: Proč k této situaci vlastně došlo? Kdo ji vyvolal? O co jsem se při řešení situace opíral (o co se opíral řešitel situace)?
IV. část: Formulace otázky, která vystihuje řešenou situaci
- Na základě zpracování předchozích částí formulujte otázku, na kterou budete hledat odpověď při zpracování teoretických východisek a při návrhu řešení analyzované situace.
V. část: Zpracování teoretických východisek pro řešení situace
- Zmapujte teoretická východiska pro řešení dané situace.
- Najděte takové teoretické zdroje, myšlenky, teorie, modely, které Vám umožní situaci hlouběji popsat a porozumět jí ve všech možných podstatných aspektech – zde využijte i informace z Vašeho studia.
- Použijte alespoň 5 publikací (minimálně od 3 různých autorů), vycházejte pouze z odborných článků a monografií, nepoužívejte pouze učebnice a lexikony. Internetové zdroje používejte zcela výjimečně, a to pouze jsou-li to odborné autorské texty. Dodržujte citační normu APA (ukázky citace například na těchto stránkách).
VI. část: Návrh řešení na základě analýzy předchozích částí
- Popište navržené řešení situace (jedno, případně více) v návaznosti na teoretická východiska.
- Využijte vlastní kreativitu. Nepřejímejte slepě modely řešení odjinud. Najděte adekvátní a jedinečné řešení vzhledem k významu situace, k osobnosti žáka a k Vašemu postoji k situaci.
VII. část: Výstupní reflexe
Podívejte se zpět na průběh zpracovávání analýzy situace, na své řešení situace, popř. i na řešení situace v praxi, bylo-li realizováno, a zhodnoťte tento proces. Zodpovězte následující otázky:
- Jak se mi podařilo zpracovat analýzu situace a jak celý proces probíhal?
- S kým jsem možnosti řešení situace konzultoval/a?
- S jakými obtížemi jsem se při řešení situace setkal/a?
- Jak jsem s řešením situace nakonec spokojen/a?
VIII. část: Seznam použitých zdrojů
- Uveďte seznam všech použitých zdrojů. Dodržujte citační normu APA (ukázky citace například na těchto stránkách).