Předmět je zaměřen na představení základních teoretických východisek pedagogické psychologie a vývojové psychologie, které jsou spojeny s etapou adolescence. Výuka představuje problematiku na úrovní psychologické, biologické i sociální.
Podmínky pro úspěšné splnění předmětu LS 2021:
- Aktivní účast (bloková výuka a konzultace)
- Ústní zkouška (viz OneDrive: poskytnuté materiály)
- Seminární práce
Seminární práce YPSAN 2021: „Zhodnocení teorie adolescence očima adolescenta: Analytická kazuistika“
Mezní termín odevzdání: dle domluvy
Rozsah: nestanoven, cca 6–10 stran
Náležitosti: titulní strana, prohlášení, řádná citace zdrojů (min. 3 odborné zdroje*)
- Najít respondenta – adolescenta 12-16 let (chlapec/dívka)
- Zajistit souhlas zákonného zástupce a udělat s ním polostrukturovaný rozhovor
- Témata:
- Tělesná proměna a její význam,
- Poznávací procesy,
- Emoční vývoj a změny autoregulačních schopností,
- Sociální změny,
- Dospívající a škola,
- Identita a osobnost dospívajícího, jeho sebereflexe.
- Analýza každé z tematických částí a původní autorský komentář (*obsahuje odkazy na zdroje)
- Vyplnění rozhraní PoznejSe.cz ve třech variantách – sebeposouzení adolescenta, jeho posouzení vaší osobou, posouzení jemu blízkou osobou (kamarád, příbuzný apod.); vlastní zhodnocení výsledků
- Závěrečný komentář či shrnutí
Zadání z roku 2020 (aktuálně neplatné)
Podmínky pro úspěšné splnění předmětu:
- Aktivní účast (max. 1 absence)
- Ústní zkouška
- Prezentace vybrané vědecké studie (aktuální a tematicky atraktivní) vztahující se k období adolescence (krátké prezentace budou probíhat dle stanoveného harmonogramu 25. února – 24. března 2020).
- Seminární práce: Student vyhledá mladého respondenta ve věku 14–17 let. Následně s ním provede polostrukturovaný rozhovor, který podrobí analýze v rámci své seminární práce (viz níže). Analýza a výstupy rozhovoru budou prezentovány jako komentované kazuistiky v rámci výuky (bude doplněno) a práce bude odevzdána také písemně, ve stejném termínu.
Parametry práce:
- Před realizací rozhovoru si student prostuduje III. kapitolu knihy Vývojová psychologie (Vágnerová, 2012), Dospívání – adolescence (viz kniha / kapitola), která bude základním východiskem provedeného rozhovoru.
- Rozhovor musí být pro respondenta nezatěžující, nenucený, z hlediska osobních údajů ideálně anonymní (je zmíněno např. pouze křestní jméno respondenta) a respondent v něm musí explicitně vyjádřit souhlas s nahráváním a zpracováním rozhovoru (opět v anonymní podobě). U nezletilého respondenta je nezbytné vyžádat si souhlas zákonného zástupce (záznam informovaného souhlasu a nakládání s ním je ovšem v gesci studenta).
- Rozhovor sleduje témata (podkapitoly), která jsou uvedena v knize, tj.: (1) Tělesná proměna a její význam; (2) Vývoj poznávacích procesů; (3) Emoční vývoj; (4) Vývoj autoregulačních schopností; (5) Socializace (rodiče, škola, vrstevníci); (6) Vývoj osobnosti a identity dospívajících. Student v otázkách přímo navazuje na výše zmíněnou publikaci.
- Rozhovor je zvukově nahrán pro potřeby analýzy a pro případnou kontrolu ze strany garanta předmětu.
- V seminární práci student rozpracuje výše zmíněná témata v kontextu svých respondentů a provede podrobnou odbornou analýzu. Jejím cílem by mělo být autentické shrnutí klíčových oblastí života adolescenta, které je diskutováno a srovnáváno s předloženou teorií o obecných zákonitostech vývoje (vč. citování viz kniha, případně další studie).